Kawa jest drugim najczęściej wybieranym napojem na świecie. Jej aromat, głęboki smak i pobudzenie, jakie oferuje sprawiają, że jest idealna podczas pracy. Wiele osób pije ją rano, by się rozbudzić oraz w ciągu dnia, aby zachować produktywność.

Na rynku jest tyle różnych rodzajów kawy do wyboru, że łatwo się w nich pogubić. Która będzie najlepsza w Twojej pracy? Pomożemy Ci podjąć tę decyzję w oparciu o konkretne cechy poszczególnych typów kawy.

 

Dlaczego warto pić kawę w pracy?

Kawa jest ważna dla pracowników z wielu powodów. Niezależnie od tego, czy potrzebują oni zastrzyku energii, czy lubią jej smak, oferowanie różnych rodzajów i stylów kawy może przynieść Ci wiele korzyści.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że po filiżance kawy Twój organizm zaczyna działać na wyższych obrotach?

Kofeina zajmuje miejsce adenozyny, która jest odpowiedzialna za senność i spowolnienie aktywności komórek nerwowych. Kiedy kofeina ją blokuje, aktywność neuronów wzrasta, a razem z nią czujność. 

W ten sposób kawa nas stymuluje i wspiera naszą koncentrację, co jest nieocenione w pracy. Przerwa na kawę, oprócz regeneracji i pobudzenia, oferuje jeszcze jedną korzyść, bardzo ważną dla jakości pracy. Integruje zespół. 

Badania zamieszczone w Journal of Psychopharmacology wykazały, że umiarkowana ilość kofeiny zwiększa zaangażowanie poszczególnych osób w zadania wykonywane w grupie. Mało tego, zyskuje na tym również ich entuzjazm i czujność. W związku z tym wyniki pracy w takich warunkach mogą być jeszcze lepsze.

Dodatkowo kawa wpływa też pozytywnie na zdrowie, głównie na: układ krążenia, metabolizm, układ nerwowy a nawet może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Korzyści są więc wielotorowe, o ile kawa jest spożywana w umiarkowanych ilościach (najlepiej trzy do pięciu filiżanek dziennie).

Najlepsza kawa w pracy.

Istnieje wiele różnych rodzajów kawy i sposobów ich parzenia. Niektórym ludziom zależy głównie na mocy kofeiny, podczas gdy inni szukają specyficznego profilu smakowego.

Jakość kawy jest jednak kluczowa. Słaba może nie dawać kofeinowego pobudzenia lub dobrego samopoczucia, które przekładają się na wydajność. Właśnie na produktywności w pracy zależy nam najbardziej.

Kawa w pracy powinna więc mieć:

  • mocny aromat;
  • pełne, świeże, lekko błyszczące ziarna;
  • lubiane przez pracowników tony smakowe;
  • szczelne opakowanie z datą ważności.

Podczas wyboru kawy do pracy, rozważ również preferencje swoich współpracowników. Jeśli ich upodobania są bardzo różne, najlepiej będzie kupić ekspres ciśnieniowy. Każdy będzie mógł dzięki niemu regulować ilość kawy, jej moc i stopień zmielenia. W ten sposób z tych samych aromatycznych ziaren można uzyskać smak idealny dla siebie.

 

Kawa z ekspresu.

Kawa parzona w ekspresie zapewnia bogaty aromat świeżo mielonych ziaren. Zyskuje na tym jej smak i moc. Przeanalizujemy cechy tych rodzajów kawy, po które pracownicy sięgają najczęściej i najchętniej.

Espresso.

Espresso to baza dla każdego innego rodzaju kawy. Daje natychmiastowy wzrost pobudzenia i wydajności, nawet na kilka godzin. Z uwagi na dużą intensywność, Espresso nie będzie dobre dla każdego. Niektórym wystarczą zdecydowanie łagodniejsze aromaty.

Café Latte.

Jedna lub kilka porcji Espresso w połączeniu ze spienionym mlekiem tworzy Café Latte. Mleko pomaga ukryć mocny smak kawy, dzięki czemu jest to świetny wybór dla osób, które na co dzień jej nie piją.

Caffè Americano.

Americano to kolejny sposób na złagodzenie mocy Espresso. Jest jego przedłużoną wersją. Tworzy się je łącząc pojedyncze Espresso z dużą ilością gorącej wody. Mimo rozcieńczenia, Americano może być również doskonałym środkiem zwiększającym wydajność. Różni ludzie mają nieco inne zapotrzebowanie na pobudzenie płynące z kofeiny.

Flat White.

Flat White powstaje w wyniku dodania do Espresso kremowego mleka o aksamitnej konsystencji. Od Café Latte różni się tym, że ma mniej piany z mleka na wierzchu i zapewnia nieco inny smak.

Espresso Macchiato.

Macchiato to porcja Espresso z niewielką ilością spienionego mleka na wierzchu. Jego wyjątkowość polega na tym, że mleko znajduje się również pod Espresso, przełamując delikatnie jego intensywny smak. Espresso Macchiato jest mocniejsze niż Cappuccino.

Cappuccino.

Cappuccino to połączenie kawy z mlekiem, które składa się z wielu warstw o różnych smakach i konsystencjach. Często zawiera także posypkę z cynamonu lub czekolady. Jest przy okazji delikatne w smaku i chętnie sięgają po nie nawet pracownicy, którzy nie przepadają za klasyczną, mocną kawą.

Caffè Mocha (Mokka).

Mocha to Café Latte z dodatkiem aksamitnej czekolady lub syropu. Jest to kawa pośrednia między gorącą czekoladą a Latte. Miłośnicy słodkich aromatów uwielbiają Mokkę.

Vienna (kawa po wiedeńsku).

Vienna to kolejny świetny wybór dla pracowników, którzy potrzebują mocnej dawki kofeiny i jednocześnie lubią słodkości. Ta kawa składa się z dwóch porcji Espresso z dodatkiem bitej śmietany.

 

Kawa parzona.

Jeśli w Twoim biurze nie ma ekspresu do kawy i nie czujesz potrzeby, żeby go kupować, pozostaje jeszcze metoda parzenia polegająca na zalaniu zmielonej kawy wrzątkiem.

Masz do wyboru kawy mielone, a jeśli posiadasz młynek do kawy, to nie omijają Cię również wersje ziarniste. 

Kawa parzona ma mniej aromatu niż ta z ekspresu, ale nadal jest mocniejsza od wersji rozpuszczalnej.

 

Kawa rozpuszczalna.

Miłośnicy głębokiego smaku kawy często niechętnie sięgają po kawę rozpuszczalną. Warto jednak mieć ją pod ręką z kilku powodów. Przy okazji produkuje ona mniej odpadów. 

Jest bardzo szybka w przygotowaniu i choć ma mniej kofeiny od innych rodzajów kawy, również jest w stanie zapewnić potrzebny w pracy zastrzyk pobudzenia. 

Zainwestuj w nią szczególnie, jeśli masz w zespole osoby, które na co dzień nie piją kawy lub nie lubią smaku jej klasycznej wersji. Osoby, dla których kawa mielona i ziarnista są zbyt intensywne, chętnie sięgają po delikatniejszą w smaku kawę rozpuszczalną.

Kiedy kupujesz kawę do biura, upewnij się, że jest ona wysokiej jakości. Wtedy będziesz mógł skorzystać ze wszystkich zysków, jakie płyną z picia dobrej kawy. 

Warto w nią inwestować, by polepszyć wyniki pracy i ogólne zadowolenie zespołu. Nie każ pracownikom szukać dobrej kawy poza biurem i tracić na to cennego czasu, który mógłby być poświęcony na projekty.

Najlepsza kawa do biura zależy ostatecznie od indywidualnych preferencji. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kawy idealne do każdego z opisanych powyżej sposobów parzenia. Umieściliśmy tam też dla Ciebie konkretne wskazówki dotyczące tego, która kawa jest najlepsza do uzyskania określonych nut smakowych.